you focus
parent focus
career focus
image
Anne - Baba Koçluğu Ne Sağlar?

Anne-baba koçluğunun sağladığı en önemli değer, ebeveynlere, aile hayatlarına bakışlarını tekrar gözden geçirme fırsatı vermesidir.  Sağlam ilişkiler mutlu aile hayatının temelini oluşturur. Ebeveynler bazen anne-baba olmanın işlevsel gerekleri ve görevleri ile o kadar meşgul olur ki bu ilişkinin üzerinde oturduğu sevgi, anlayış, iletişim gibi temel kavramları bir kenara koyarlar. Tüm diğer ilişkiler gibi iyi bir ebeveyn çocuk ilişkisi de kendiliğinden oluşmaz, yatırım yapılması gerekir ve ancak bu şekilde gelişir.

Tüm bunların yanında günümüz şartları ebeveyn olmayı daha da zorlaştırmakta. Anne babalar yeterince iyi olamamak, suçluluk, endişe gibi birçok duygunun karmaşası içinde yaşamaktalar. Buna çare olarak başvurdukları birçok yerde çözüm aramakta, tavsiye almaktalar.

Ancak gerçek şu ki; kendinizi ve çocuğunuzu sizden daha iyi kimse tanıyamaz!

İşte anne baba koçluğunun çıkış noktası budur: Ebeveyn olarak hayatınızın uzmanı sizsiniz. Dolayısıyla, kendi durumunuzu tesbit edecek, değerlendirecek ve öneri geliştirecek sizsiniz! Anne baba koçluğu bu sürece destek olur. Çocuğunuz ve kendinize uygun olan stili bulup çıkarmanız için sizi cesaretlendirir. Neyin işleyip neyin işlemeyeceğini, önünüze çıkabilecek engelleri ve nasıl aşabileceğinizi keşfetmenize yardımcı olur. Sonuçta amaç, ebeveyn ve çocuk arasındaki bağları güçlendirmek, ilişkileri zenginleştirmek ve sürtüşmeleri azaltmaktır.

Anne baba koçluğu, en iyi ebeveyn olma yolunu kendilerince tanımlayan ve uygulayan, buna önem veren, dengeli ve mutlu bir hayata ulaşmak isteyen ana babalarla sonuca ulaşır. Unutmayalım ki mutlu ve kendine güvenen çocuklar yetiştrmenin en temel yolu çocuğu yetiştiren ebeveynin mutlu ve huzurlu bir hayat yaşıyor olmasından geçer.


Ne Dediler
İçerik olarak da, grup sinerjisi olarak da oldukça faydalıydı. Özellikle; kendi farkındalığımızı artırmaya yarayan, çemberin içinde farklı konularda ne düşündüğümüzü değerlendirdiğimiz bölüm.

Goncagül İçören – Pfizer Ebeveyn Klübü Başkanı
Yapı Kredi Bankacılık Akademisi ile konusunda uzmanlığıyla güven veren, gerekli beceri ve donanıma sahip, işinde ve özel yaşamında başarılı ve topluma değer katan sosyal sorumluluk bilincine sahip çalışanlar yetiştirmeyi hedeflemekteyiz. Yapı Kredi Bankacılık Akademisi çatısı altında uyguladığımız birçok eğitim yöntemlerinden biri de konusunda uzman ve tanınmış kişileri bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşmak üzere konuşmacı olarak davet ettiğimiz Akademi Seminerleridir. Sayın Figen Küçükkoner Kırca ile gerçekleştirdiğimiz seminerde çalışanlarımızın pek çoğunun aynı zamanda ebeveyn olduklarını göz önünde bulundurarak özgüveni yüksek çocuklar yetiştirmek için ebeveynlerin rol model olmasının etkilerinden ve öneminden bahsederek onları bu konularda da bilgilendirmeyi hedefledik. Seminer sonrasında katılımcılardan özel hayatlarında kullanabilecekleri pek çok bilgiyi edindiklerini belirten pek çok olumlu geribildirimler aldık.

Sanem Aytekin - Yapı Kredi Bankacılık Akademisi
Çok keyifli bir seminerdi. Çember egzersizi sırasında tüm konuşulanlar faydalıydı. Teşekkür ederiz.

Ayşe Naz Oral – Covidien İnsan Kaynakları Müdürü
İş-ev dengesinin önemi, zaman yönetimi ve bunların ileride bizim üzerimizde bırakacağı etkileri düşünmek yararlı oldu.

M. Bedri Barışkan - Yapı Kredi Bankası Liderlik Gelişim Programı Ebeveyn Koçluğu Modülü
Çok keyif aldım. Genellikle bilgili olduğumuzu düşünür ve bir başkasının bize annelik konusunda öğretebileceklerini küçümseriz. Ancak bu çalışma annelik etmek üzerine kendimizi tanımaya, anlamaya ve yönlendirmeye yönelik bir koçluk çalışmasıydı. Sonunda da bir yıldız karnesiyle ayrılmamız, bu kez çocuklarımıza değil de kendimize yıldız vermek için düşünmeye yöneltilmemiz de öğrendiklerimin sadece çalışma grubunda kalmamasını, günlük hayatıma adapte etmemi sağladı.  Pazar sabahımı bu çalışmaya ayırdığım için pişman değilim, burada geçirdiğim her dakikaya değdiğini düşünüyorum. Zaman kullanımı çok başarılıydı. Grupta farklı yaş gruplarından çocukları olan annelerle farklı deneyimleri de konuştuk, paylaştık. Deneyimler farklı olmasına rağmen moderasyon çok başarılıydı, Çok akıcı bir grup yönetimi yapıldı. Kutlarım.”

Özge Kanat - BÜMED workshop katılımcısı
Annenin direksiyonda olması gereğini ve her şeyi yönetebilme gücü olduğunu gördüm.

Ayşe Çolak - Yapı Kredi Bankası
LIFEFOCUS
youFOCUS
parentFOCUS
careerFOCUS
Koçluk
İletişim
info@lifefocus-tr.com

0 212 709 52 94
İçeriğin Tüm Hakkı LIFEFOCUS’ a aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır!