Çalışan Anne Destek Merkezi
Grup Çalışmaları

Grup çalışmaları aynı konu üzerinde çalışmak isteyen annelerin biraraya geldiği programlardır. Katılımcıları düşünmeye yönlendiren, onların değişiklik yaratmak istedikleri alanları belirleyip bireysel eylem planlarını oluşturmalarını sağlayan uygulamalar içerir. En az 4, en çok 12 kişinin katılımı idealdir.

Grup programları 2 farklı şekilde uygulanır:

Tez doz çalışmalar: 3 saat süren bu çalışmalarda; konular masaya yatırılır, annelerin gelişim alanlarını tespitleri ve aksiyon alma adına harekete geçmeleri sağlanır.

Derinlemesine çalışmalar: 1,5 saatlik 4 oturumdan oluşan bu programlarda; her buluşmada konunun bir bölümü irdelenir. Buluşmalar haftalık veya iki haftada bir olmak üzere planlanır. Bir sonraki buluşmaya kadar aksiyonlar belirlenir; ödevler verilir. Buluşmalar arası zamanlarda e-posta veya telefon ile ek destek sağlanır.

Talep ve uygunluğa göre programlar açılarak, aylık takvimde duyurulur. Aşağıdaki programlara katılabileceğiniz gibi, hatta birkaç anne biraraya gelip, ortak bir konu belirleyerek çalışma talebinde de bulunabilirsiniz.

Çalışan anne olarak her iki işte de başarı

Yoğun iş temposuyla birlikte ebeveyn olmanın getirdiği sorumluluklarla başetmeye çalışan anneleri desteklemek için hazırlanan bu program, çalışmanın getirdiği olumsuzlukları bırakıp daha huzurlu ve mutlu olabilmeleri adına bakış açılarını değiştirmeyi hedeflemektedir.

Ebeveynlerin en çok zorlandığı aşağıdaki alanlar üzerinde durulur:

 • “İş, eş, çocuk ve ben” dengesi
 • Yoğun iş temposu ve anne olmanın getirdiği sorumluluklar, artan stresle başa çıkabilmek
 • Yetmeyen zamanda her şeye yetişmek
 • Çocuk ve bakımı ile ilgili konularda içi rahat olmak (bakıcı, kreşe başlama, okul seçimi…)
 • Kaygılı ve sinirli değil mutlu ve eğlenceli bir anne olmak
 • Sınırları zorlayan durumlar karşısında güçlü ve tutarlı davranmak

Program boyunca anneler değişiklik yaratmak istedikleri alanları belirleyip bireysel eylem planlarını oluştururlar.

10 adımda süper(!) annelik

Günümüzün bilinçli anneleri mükemmeliyetçilikleri yüzünden, her şeyin en iyisini elde etmeye çalışıyor; çok fazla yük sırtlanıyor ve sonra taşıyamaz hale gelip bu yüklerin altında eziliyorlar.

Bu program öncelikle “mükemmel olma” yı sorgulamaktadır. Özellikle çocuk yetiştirme konusunda mükemmel ne? En iyisi ne? Ardından mükemmeli dışarıda aramak yerine annelerin kendilerine dönüp bakmasını sağlar ve anne olarak kendi “en iyi”lerini bulmalarına yardımcı olur. Bu amaçla aşağıdaki 10 annelik becerisine ve kişisel yetkinliklere odaklanır:

 1. Çocuğunun 1 numaralı rol modeli olduğunu fark ederek davranmak
 2. Disiplin konusunda pozitif olmak
 3. Sakin ve huzurlu olmak
 4. Çok iyi bir dinleyici olmak
 5. Öfkeli değil eğlenceli bir anne olmak
 6. Stres yönetebilmek
 7. Kendine güvenmek ve böyle bir çocuk yetiştirebilmek
 8. Motive edici bir lider/anne olmak
 9. Kendini iyi hissetmek ve bunu çevresine yaymak
 10. Nasıl olduğunu ve ne istediğini bilen bir anne olarak davranmak

Program boyunca anneler her bir beceriyi geliştirmek için neler yapabileceklerini düşünüp  kendi “en mükemmel”ini belirler.

Disiplin ve sınır koymak üzerine stratejiler

Günümüzde artık çocuklar anne babaları yönetiyor! Oysa ki kendine güvenen, ayakları üzerinde durabilen, sorumluluk sahibi çocuklar yetiştirmek için gerekli olan ortamı yaratmak ebeveynlerin işi. Aile ve çocuklarla ilgili kararları almak ve sınırları çizmek anne babanın sorumluluğunda olmalıdır.

Bu programda disiplin ve sınır koyma konusu irdelenecek, her yaştan çocuk sahibi anne babaların zorlandığı ortak alanlar üzerinde durulur:

 • Disiplin ne demek?
 • Ebeveyn olarak kendi iç disiplinini iyileştirmek
 • Aile kuralları oluşturmak ve sınır koymak
 • Zorlanılan durumları aşabilmek (yemek, uyku, tv, ders çalışma, arkadaş baskısı…)
 • Çocukların gözünden bakabilmek
 • Eşler arası fikir ayrılıklarını yönetmek
İşe dönen yeni anne programı

İlk 12 ay annelik hayatında büyük önem taşır. Bebeğine; annelik rolüne ve hayatındaki yeni düzene ayak uydurmaya çalışan, bir yandan da fiziksel ve ruhsal değişimlerle başa çıkmaya gayret eden yeni anneler için bu dönem oldukça yıpratıcı olabilir. Yapılan araştırmalar; her dört anneden üçünün bebek sahibi olduğu ilk zamanlarda kendilerine duydukları güvenin sarsıldığını ifade etmektedir.

Tüm bunların üzerine işe dönüş süreci hem anne hem de işveren için sancılı geçebilir. Yeni annelere bu süreçte destek olmak; çalışan anneleri elde tutmak ve verimlilik için önem taşımaktadır.

Bu amaçla hazırlanan program aşağıdaki konulara odaklanır:

 • Annelik yolculuğunda direksiyona geçmek
 • 7/24 annelik işinin üstesinden gelebilmek için gerekli yetkinlik ve beceriler
 • İşe dönüş ve adaptasyon süreci
 • Zorlanılan alanlar ve başa çıkma stratejileri
 • Hem anne olmak hem kendini unutmamak
 • Aile olmayı öğrenmek ve eş ile ilişkiler
 • Destek noktalarını etkin kullanmak
İkinci kariyer programı
Annelik sonrası mevcut kariyerini sorgulayan; değişen öncelikleri ile sahip olduğu işi yürütmeye çalışan annelerin değerlendirme yapmasına ve doğru kararlar almasına yardımcı olmaya çalışan bir programdır.

 


Ne Dediler
Bu workshop, çocuğumla ilişkim noktasında kendimle yüzleşmeme sebep oldu. Birebir kendimi değerlendirebildim. Ne kadar objektifim bilmiyorum bu çalışma sayesinde iyi bir anne olma yolunda olduğuma dair inancım arttı. Artılarımı da eksilerimi de gördüm. Amacınız buysa son derece başarılı olduğunuzu söyleyebilirim. Bir kez daha teşekkür ederim.

Hande Yuvakuran - Bebek.com içerik yönetmeni
Grup çalışması öncelikle anne babalar olarak her şeyin kendimizle başlayıp kendimizle bittiğinin farkında olmamızı sağladı. Her zaman ne yapalım, nasıl yapalım vs diye sorduğumuz konularda eğitimin pencere açtığını düşünüyorum.

Fulya Aytül – Finansbank
Kendimizi anlamamıza, kendimizi yönlendirmemize yardım ediyor. Tıkanmış her yolu açıyor çalışma.

Sevda Kali Ergener – BÜMED workshop katılımcısı
MAGIC programından her modülden çıkardığım dersler ve bunlar sonucunda oluşturduğum aksiyon planı ile ayrılıyorum. En faydalı bölüm kendime koyduğum hedeflere ulaşmak için daha planlı olmam gerektiğini farketmemdi.

Tuğçe Topkaya – Yapı Kredi Bankası Yönetici Adayı Magic Programı
Çocuğumu ya da çevremdekileri değiştirmek yerine olduğu gibi kabul edip takım çalışması yapmam gereğini gördüm.

Elif Arslan – Yapı Kredi Bankası
Sunumunuz çok başarılıydı. Dikkatin dağılmasına izin vermeden akıcı bir şekilde hayatımıza “ayna” tuttuğunuz ve önerileriniz için teşekkürler.

Didem Yılmazel - Yapı Kredi Bankası
çadem logo
LIFEFOCUS
parentFOCUS
careerFOCUS
Koçluk
İletişim
info@lifefocus-tr.com

0.532 465 53 77
İçeriğin Tüm Hakkı LIFEFOCUS’ a aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır!