Çalışan Anne Destek Merkezi
Kurumsal Çalışmalar

Günümüzde yoğun iş temposuyla yaşayan ebeveynlerin işlerinin daha da zorlaştığı ise bir gerçektir. Bir süre öncesine kadar özel hayatla işin karıştırılmaması gerektiği görüşü hakimdi. Anne olsun baba olsun çalışanın evde yaşadığı baskıların iş ortamındaki performansını etkilemesine izin vermemesi gerektiği düşünülüyordu. Ama artık, iş ve özel hayatın çok fazla ayrılamayacağı, evdeki problemlerin işe kolaylıkla yansıyabileceği anlaşılmaya başlandı. Bu açıdan bakınca da çalışanın performansını yüksek tutmak için ailesiyle ilgili destekler vermek şirketler açısından kaçınılmaz oldu. Bu aynı zamanda şirket için, aklı evde kalmayan, verimli bir çalışan demek. Aynı şekilde çalışanın işe ve kuruma bağlılığını artıran bir faktör.

 • Genele açık programlar

 

 

Çadem bünyesinde aylık olarak yayınlanan takvim çerçevesinde dilediğiniz programa çalışanlarınızı gönderebilirsiniz.

 • Sohbet toplantıları / atölye çalışmaları

 

 

Öğle tatili veya iş çıkışı organize edeceğiniz toplantılarda, anne çalışanlarınızı desteklemek adına farklı konuları işleyebiliriz. Bu toplantılar 1-1,5 saat civarında süren seminerler şeklinde yapılabilir; bu durumda katılımcı sayısında sınır yoktur.

Daha küçük gruplarla, 2,5-3 saat süren atölye çalışmalarıyla daha etkin ve derinlemesine de çalışılabilir. Bu durumda en fazla 20 kişiyle katılımı sınırlamak gerekir.

Çalışan anne olmak programı

Yoğun iş temposuyla birlikte anne olmanın getirdiği sorumluluklarla başetmeye çalışan anneleri desteklemek için hazırlanan bu program, çalışmanın getirdiği olumsuzlukları bırakıp daha huzurlu ve mutlu olabilmeleri adına bakış açılarını değiştirmeyi hedeflemektedir.

Ebeveynlerin en çok zorlandığı aşağıdaki alanlar üzerinde durulur:

   • “İş, eş, çocuk ve ben” dengesi
   • Yoğun iş temposu ve anne olmanın getirdiği sorumluluklar, artan stresle başa çıkabilmek
   • Yetmeyen zamanda her şeye yetişmek
   • Çocuk ve bakımı ile ilgili konularda içi rahat olmak (bakıcı, kreşe başlama, okul seçimi…)
   • Kaygılı ve sinirli değil mutlu ve eğlenceli bir anne olmak
   • Sınırları zorlayan durumlar karşısında güçlü ve tutarlı davranmak
Program boyunca anneler değişiklik yaratmak istedikleri alanları belirleyip bireysel eylem planlarını oluştururlar.
İşe dönen yeni anne programı

İlk 12 ay annelik hayatında büyük önem taşır. Bebeğine; annelik rolüne ve hayatındaki yeni düzene ayak uydurmaya çalışan, bir yandan da fiziksel ve ruhsal değişimlerle başa çıkmaya gayret eden yeni anneler için bu dönem oldukça yıpratıcı olabilir. Yapılan araştırmalar; her dört anneden üçünün bebek sahibi olduğu ilk zamanlarda kendilerine duydukları güvenin sarsıldığını ifade etmektedir.

Tüm bunların üzerine işe dönüş süreci hem anne hem de işveren için sancılı geçebilir. Yeni annelere bu süreçte destek olmak; çalışan anneleri elde tutmak ve verimlilik için önem taşımaktadır.

Bu amaçla hazırlanan program aşağıdaki konulara odaklanır:

   • Annelik yolculuğunda direksiyona geçmek
   • 7/24 annelik işinin üstesinden gelebilmek için gerekli yetkinlik ve beceriler
   • İşe dönüş ve adaptasyon süreci
   • Zorlanılan alanlar ve başa çıkma stratejileri
   • Hem anne olmak hem kendini unutmamak
   • Aile olmayı öğrenmek ve eş ile ilişkiler
   • Destek noktalarını etkin kullanmak
Çalışan süper anneler için 10 süper beceri programı

Günümüzün bilinçli anneleri mükemmeliyetçilikleri yüzünden, her şeyin en iyisini elde etmeye çalışıyor; çok fazla yük sırtlanıyor ve sonra taşıyamaz hale gelip bu yüklerin altında eziliyorlar.

Bu program öncelikle “mükemmel olma” yı sorgulamaktadır. Özellikle çocuk yetiştirme konusunda mükemmel ne? En iyisi ne? Ardından mükemmeli dışarıda aramak yerine annelerin kendilerine dönüp bakmasını sağlar ve anne olarak kendi “en iyi”lerini bulmalarına yardımcı olur. Bu amaçla aşağıdaki 10 annelik becerisine ve kişisel yetkinliklere odaklanır:

 1. Çocuğunun 1 numaralı rol modeli olduğunu fark ederek davranmak
 2. Disiplin konusunda pozitif olmak
 3. Sakin ve huzurlu olmak
 4. Çok iyi bir dinleyici olmak
 5. Öfkeli değil eğlenceli bir anne olmak
 6. Stres yönetebilmek
 7. Kendine güvenmek ve böyle bir çocuk yetiştirebilmek
 8. Motive edici bir lider/anne olmak
 9. Kendini iyi hissetmek ve bunu çevresine yaymak
 10. Nasıl olduğunu ve ne istediğini bilen bir anne olarak davranmak

Program boyunca anneler her bir beceriyi geliştirmek için neler yapabileceklerini düşünüp  kendi “en mükemmel”ini belirler.

İş- yaşam dengesi programı

Günümüzde iş-yaşam dengesi iş hayatında oldukça sık konuşulmaya başlanmıştır. Verimli ve sadık bir çalışan; mutlu bir birey olabilmenin yolu her iki dünyayı uzlaştırmaktan geçmektedir.

Bu programla katılımcıların iş ve özel hayatlarının dinamiklerini gözden geçirmesini sağlamak ve kişisel gelişim alanlarıyla ilgili farkındalık uyandırmak hedeflenmektedir. Aşağıdaki noktalara odaklanır:

   1. İş-yaşam dengesinin tanımı
   2. Hayatta üstlenilen roller ve bunları uyum içinde yürütmek
   3. Zorluklar ve başetme yöntemleri
   4. Kişisel özellikler ve beceriler
   5. Değerler, öncelikler ve destek ağı
“İşte iş, evde ev” için öneriler
 • Şirkete özel çalışmalar

 

 

Şirketinizde çalışan annelerin ortak ihtiyaçlarına yönelik olarak -size özel-programlar da hazırlayabiliriz.

 • Çalışanlara 1-1 destek

 

 

Çalışanlarınızla 1-1 görüşerek temel ihtiyaç alanlarına odaklanarak çalışabiliriz. 1 saatlik 4 görüşme şeklinde yönetilen bu programlar, haftalar arasında e-posta veya telefon ile ek destek ve takip de sağlar.

 • İç iletişime içerik desteği

 

 

Çalışan annelere yönelik yazılar, tüyolar, soru-cevap gibi içerikler hazırlayarak iç iletişimde kullandığınız araçları zenginleştirebiliriz. Yine webinar ve video kayıtları ile daha çok çalışanınıza ulaşmanıza destek olabiliriz.

 • Yöneticiler için “ebeveyn-çalışan”ı yönetmek eğitimi

 

 

Çocuk sahibi olmak kişilerin hayatında önemli bir dönüm noktasıdır. Önceliklerin değiştiği, aile hayatının farklılaştığı bir dönem başlar. Her gelişim dönemi farklı zorluklar getirse de öncelikle ilk zamanlar anne veya baba olsun farketmeksizin kişiyi oldukça zorlayabilir. İşteki verimini çok etkilemeden, bu dönemleri rahat geçirebilmeleri için, kişilerin, yöneticilerinin desteğine ihtiyacı vardır. Bu eğitim, yöneticilere çalışanlarının gözünden bakabilmelerini sağlayacak farklı yaklaşımlar geliştirmelerini sağlar.

 • Ebeveyn dostu / anne dostu şirket olmak için danışmanlık

 

 

Ebeveyn çalışanlarını - özellikle de anneleri - desteklemek adına birçok kurum farklı uygulamalar yapmaktadır. Siz de şirketinizi bu anlamda değerlendirmek ve geliştimek istiyorsanız; yurtiçi ve dışındaki uygulamalar, farklı yaklaşımlar ve destek konuları hakkında bilgi paylaşımları yapabilir; “ebeveyn destek programları”nızı beraber oluşturabiliriz.


Ne Dediler
Bu workshop, çocuğumla ilişkim noktasında kendimle yüzleşmeme sebep oldu. Birebir kendimi değerlendirebildim. Ne kadar objektifim bilmiyorum bu çalışma sayesinde iyi bir anne olma yolunda olduğuma dair inancım arttı. Artılarımı da eksilerimi de gördüm. Amacınız buysa son derece başarılı olduğunuzu söyleyebilirim. Bir kez daha teşekkür ederim.

Hande Yuvakuran - Bebek.com içerik yönetmeni
Grup çalışması öncelikle anne babalar olarak her şeyin kendimizle başlayıp kendimizle bittiğinin farkında olmamızı sağladı. Her zaman ne yapalım, nasıl yapalım vs diye sorduğumuz konularda eğitimin pencere açtığını düşünüyorum.

Fulya Aytül – Finansbank
Kendimizi anlamamıza, kendimizi yönlendirmemize yardım ediyor. Tıkanmış her yolu açıyor çalışma.

Sevda Kali Ergener – BÜMED workshop katılımcısı
MAGIC programından her modülden çıkardığım dersler ve bunlar sonucunda oluşturduğum aksiyon planı ile ayrılıyorum. En faydalı bölüm kendime koyduğum hedeflere ulaşmak için daha planlı olmam gerektiğini farketmemdi.

Tuğçe Topkaya – Yapı Kredi Bankası Yönetici Adayı Magic Programı
Çocuğumu ya da çevremdekileri değiştirmek yerine olduğu gibi kabul edip takım çalışması yapmam gereğini gördüm.

Elif Arslan – Yapı Kredi Bankası
Sunumunuz çok başarılıydı. Dikkatin dağılmasına izin vermeden akıcı bir şekilde hayatımıza “ayna” tuttuğunuz ve önerileriniz için teşekkürler.

Didem Yılmazel - Yapı Kredi Bankası
çadem logo
LIFEFOCUS
parentFOCUS
careerFOCUS
Koçluk
İletişim
info@lifefocus-tr.com

0.532 465 53 77
İçeriğin Tüm Hakkı LIFEFOCUS’ a aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır!