Çalışan Anne Destek Merkezi
Role Play ile” Ebeveyn Gelişim” Çalışmaları

Ben ne dersem tam tersini yapıyor!
Her istediğini yaptırmaya çalışıyor, yapmayınca sorun çıkarıyor!
Asla isteklerinden vazgeçmiyor, çatışmaları yönetmekte zorlanıyorum!

Ne yapacağımı şaşırdım.
Nasıl davranacağımı biliyorum, ama yapamıyorum.
Sözümü dinletemiyorum.

Bu ve benzer söylemler! Tanıdık geliyor mu? Benzer duyguları çocuklarınızla ilişkilerinizde yaşıyor musunuz? Aslında çoğu zaman “Ne yapacağımızı biliyoruz” ama “uygulayamıyoruz!” İşte bu noktada; sizi bir adım daha öne geçirecek uygulama ve deneyimleme şansını sunuyoruz.

İş dünyasında sıklıkla kullanılan role-play çalışmalarını; bu konuda uzman
AnyRole-Play (www.anyroleplay.com) ve profesyonel oyuncularıyla işbirliği yaparak ebeveyn gelişimine taşıdık ve bir ilke imza attık.

Role-play nedir?

Role-play, katılımcının karşılaşabileceği durumları gerçeğe en yakın şekilde canlandırmasını sağlayan ve bu canlandırma sırasında kendisiyle ilgili birtakım veriler elde etmeyi ve gelişim sağlamayı amaçlayan bir uygulamadır.

Etkili bir eğitim uygulaması olarak da kullanılan role-play, katılımcının karşılaşacağı problemleri uygulama sırasında yaşamasına ve yaparak öğrenmesine imkân sağlamaktadır. Yapılan birçok araştırma, alışılagelmiş eğitim yöntemlerinden çok, deneyerek öğrenilen bilgilerin daha fazla hatırlanıp hayata geçtiğini ortaya koymaktadır.

Ebeveynlik becerilerini nasıl geliştiriyoruz?

Çalışmada önce; ebeveynlik hayatına ayna tutacak farklı konularda nasıl olduğunuzu sorguluyor, değerlendirmeler yapıp gelişim tüyoları alıyorsunuz. Ardından; yapılan bireysel role-play çalışmaları ile ebeveynlik tutum ve davranışlarınızı profesyonel bir oyuncu karşısında sergiliyor; bu esnada sizi izleyen koçunuzdan geri bildirim alıyorsunuz.

Bildiğiniz şeyleri tekrar duymaktan çok; hayata geçirme noktasında destek olacak bu çalışmanın sonunda; değiştirmek istediğiniz tutum ve davranışlarınızı tespit ederek bireysel eylem planlarınızı oluşturuyorsunuz.

Ebeveyn-çocuk role play uygulama örneklerini izlemek için:  http://youtu.be/rZEv9vzsaBY

Ne Dediler
Bu workshop, çocuğumla ilişkim noktasında kendimle yüzleşmeme sebep oldu. Birebir kendimi değerlendirebildim. Ne kadar objektifim bilmiyorum bu çalışma sayesinde iyi bir anne olma yolunda olduğuma dair inancım arttı. Artılarımı da eksilerimi de gördüm. Amacınız buysa son derece başarılı olduğunuzu söyleyebilirim. Bir kez daha teşekkür ederim.

Hande Yuvakuran - Bebek.com içerik yönetmeni
Grup çalışması öncelikle anne babalar olarak her şeyin kendimizle başlayıp kendimizle bittiğinin farkında olmamızı sağladı. Her zaman ne yapalım, nasıl yapalım vs diye sorduğumuz konularda eğitimin pencere açtığını düşünüyorum.

Fulya Aytül – Finansbank
Kendimizi anlamamıza, kendimizi yönlendirmemize yardım ediyor. Tıkanmış her yolu açıyor çalışma.

Sevda Kali Ergener – BÜMED workshop katılımcısı
MAGIC programından her modülden çıkardığım dersler ve bunlar sonucunda oluşturduğum aksiyon planı ile ayrılıyorum. En faydalı bölüm kendime koyduğum hedeflere ulaşmak için daha planlı olmam gerektiğini farketmemdi.

Tuğçe Topkaya – Yapı Kredi Bankası Yönetici Adayı Magic Programı
Çocuğumu ya da çevremdekileri değiştirmek yerine olduğu gibi kabul edip takım çalışması yapmam gereğini gördüm.

Elif Arslan – Yapı Kredi Bankası
Sunumunuz çok başarılıydı. Dikkatin dağılmasına izin vermeden akıcı bir şekilde hayatımıza “ayna” tuttuğunuz ve önerileriniz için teşekkürler.

Didem Yılmazel - Yapı Kredi Bankası
çadem logo
LIFEFOCUS
parentFOCUS
careerFOCUS
Koçluk
İletişim
info@lifefocus-tr.com

0.532 465 53 77
İçeriğin Tüm Hakkı LIFEFOCUS’ a aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır!