you focus
parent focus
career focus
image
Fasilitasyon Becerileri Geliştirme Çalışmaları

Günümüzün iş dünyasında değişimi yakalamak gittikçe zorlaşmaktadır. Bu amaçla katılımcı toplantı ve çalıştaylarla kararlar almak, değişim ve gelişim stratejileri belirleyip uygulamak daha büyük önem kazanmaktadır. Şirketlerin gelişim ve değişim alanlarını belirlemesi, yeni fikirler üretmesi ve bunları hayata geçirebilmesi süreçlere mümkün olduğunca çok kişinin katılmıyla sağlanmaktadır.

Bu sebeple özellikle yöneticilerin fasilitasyon becerilerini geliştirerek daha interaktif, katılımcı ve ekiplerinin potansiyelini ortaya çıkaran, eğitim, toplantı ve çalıştaylar yönetebilmeleri stratejik hale gelmektedir.

Fasilitasyon becerileri geliştirme çalışmaları, bu amaçla tasarlanmış olup; farklı ortamlarda kullanılan fasilitasyon becerilerini incelemeyi ve uygulamalarla katılımcılara kazandırmayı hedeflemektedir.

Programda fasilitasyon 2 farklı alanda incelenir:

1. Katılımcı grup yönetimi

Belirli bir içeriği, tek yönlü sunum veya konferans şeklinden çıkarıp, interaktif olarak verebilmek, katılımcı grup yönetimi becerilerini geliştirmek

2. Toplantı yönetimi

Belirli bir konu aktarımı olmadan grubun bir konuda düşünmesini, sorgulamasını; karar almasını sağlamak; grup koçluğu yapmak

Amaçlar:

  • Fasilatör beceri ve yetkinliklerini belirleme ve geliştirme
  • Katılımcıların öğrenme stil ve tercihlerini belirleyebilme ve buna uygun fasilitasyon tekniklerini kullanma
  • Yapılandırılmış grup çalışması ve tartışma yönetme, grup koçluğu yapma
  • Zor katılımcıların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak fasilitasyon stratejileri geliştirme
  • Akışı kontrol ederek fasilitasyon sürecini yönetme
  • Fasilitasyon becerileri gelişim planı oluşturma ve pratik yapma 
     
Program sırasında günümüz yöneticisinin temel becerileri arasında yer alması gereken “fasilitasyonun” teknikleri örnek uygulamalarla katılımcılara anlatılmakta, daha sonra katılımcılara örnek fasilitasyon çalışmaları yaptırılmakta, örnek çalışma sırasındaki davranışlar hakkında geri besleme gerçekleştirilmektedir.

Ne Dediler
Geleceğe dönük vizyon ve hedeflerin ortaya konulup aksiyon planını öğrendiğim aşama en faydalı bölümdü. Ayrıca kişisel olarak liderliği nasıl sağlayacağımız bölümünde de çok şey öğrendim. Gelecekte bize önemli katkıları olacak yol gösterici bir eğitimdi.

Anıl Göker – Yapı Kredi Bankası Yönetici Adayı Magic Programı
Tutum, davranış ve ilişkiler açısından bakış açımı genişletmem için yeni pencereler açtığını söyleyebilirim. Özellikle insan analiz etme ve kendimi tanımak adına değerlendirme kriterlerim yeniden şekillendi.

Zeliha Yılmaz - Denizbank Teftiş Grubu Magic Programı
Hayat kaygısı ve koşuşturması içerisinde kişisel gelişimimiz ile ilgili önemli şeyleri yapamıyoruz. Bu program sayesinde bazı şeyleri tekrar hatırladım. Motivasyon ve güvenli davranış bölümleri çok faydalıydı.

Furkan Arınık – Garanti Teknoloji Magic Programı
İş yaşamında nasıl ilişkiler kurmam gerektiğini ve nasıl davranmam gerektiğini görme şansım oldu.

Derviş Ünlü - Yapı Kredi Bankası Yönetici Adayı Magic Programı
Çok yararlı ve eğlenceli 2 gün geçirdim. Uzun zamandır ertelediğimi, durup düşünmediğimi farkettim, silkindim, kendime geldim.

Elçin Uğur - Garanti Teknoloji Magic Programı
LIFEFOCUS
youFOCUS
parentFOCUS
careerFOCUS
Koçluk
İletişim
info@lifefocus-tr.com

0 212 709 52 94
İçeriğin Tüm Hakkı LIFEFOCUS’ a aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır!