you focus
parent focus
career focus

2012 EBEVEYNLİK MANİFESTOSU

 1. Çocuğunuza sorun: "Sence ben nasıl bir anneyim/babayım? Nasıl olmamı isterdin?" Aldığınız cevap karşısında ne savunmaya geçin, ne de havaya girin! 2012’de hedef tam anlamıyla olmak istediğiniz gibi bir ebeveyn olmak!
 1. İyi bir dinleyici misiniz? Çocuğunuzu ne kadar iyi dinliyorsunuz? Susarak, lafını kesmeden, o konuşurken başka bir şeyle ilgilenmeden, düşünmeden? 2012’de temel prensibimiz “2 dinle 1 söyle” olsun!
 1. Çocuğunuzu ne kadar iyi tanıyorsunuz? Güçlü ve zayıf yönlerini sıralayabilir misiniz? Şu anki iç dünyasından haberdar mısınız? Nelerle uğraşıyor? Kaygıları var mı? Ya mutlu olduğu şeyler?
 1. Evinizdeki kurallar ne kadar güncel? Çocuğunuz yeni yıl ile birlikte 1 yaş daha büyüdüğüne göre kuralları gözden geçirmek lazım! Bu kurallarda mutabık kalmak ve tutarlılıkla uygulamak da bir sonraki adım.
 1. Ne kadar koruyucu bir ebeveynsiniz? Aslında kendisi yapabileceği halde çocuğunuzun adına hangi işleri yapıyorsunuz? 2012’de ona biraz daha sorumluluk verme zamanı…
 1. Çocuğunuzla ilgili endişe duyduğunuz konular var mı? Bu konuları biraz daha objektif değerlendirip; bunların altında ne var diye sorun. Gerçek mi, yoksa sizin yarattığınız kuruntular mı? 2012’de kaygılar “out” çözüme odaklanan olumlu düşünceler “in”!
 1. Eşinizle aranız nasıl? İyi bir ebeveyn - çocuk ilişkisi için tutarlı davranan ebeveynler olmak önemli. Bu da ancak birbirine destek olan, yakın eşler olmakla mümkün.
 1. Kendinize ne kadar vakit ayırıyorsunuz? Siz beynen, fiziken, ruhen sağlıklı olmazsanız; bunu çocuğunuza da olumsuz yansıtırsınız. 2012’de her açıdan sağlıklı çocuklar için, sağlıklı ebeveynler!
 1. En son ne zaman çocuğunuzla birlikte çok eğlendiğiniz bir aktivite yaptınız? Size saçma gelse de onun bayıldığı bir oyunu oynadınız? Tamamıyla onun seçtiği ve gözlerinde pırıltılar yaratan şeylerden bahsediyorum. 2012’de bu tür aktivitelere daha çok yer verin…
 1. Çalışan anne olmak elbette zor. Fiziki olarak uzun saatler onun yanında değilsiniz. Ama bunu hem onun için hem de kendiniz için yapıyorsunuz. Çalışan anne olmanın olumsuz duygularından, suçluluk, vicdan azabı gibi sizi yiyip bitiren duygulardan uzaklaşın. Çalışma hayatının size neler kattığını düşünün. İş ve ev hayatı birbiriyle kavga etmesin artık! 2012 uzlaşı yılı olsun…
 1. İlk 10 maddeyi geride bıraktık. Bunlarla ilgili düşündünüz mü? Kendinize hedefler çıkardınız mı? Bunları sadece düşünmekle kalmayın;atmayı düşündüğünüz adımları tek tek yazın!
 1. Hedefi olan anne babalar olmalısınız ki çocuklarınız da bunu sizden öğrensin. 2012 yılı için birlikte hedefler koyun. 3 farklı hedef kategorisi var aslında. Siz de hedeflerinizi bu şekilde gözden geçirin: 1. Materyalistik hedefler: Yeni bir telefon, oyuncak, giysi vs vs sahip olmak gibi 2. Aksiyon hedefleri: Bu sene en az 10 kitap okuyacağım, spor yapacağım gibi 3. Gelişim hedefleri: Daha iyi bir dinleyici olacağım, daha sabırlı olacağım, duygularımı kontrol edeceğim gibi…
 1. Çocuklarımızın en önemli rol modelleriyiz. Şimdi; onların gözünden bakın kendinize. Ne görüyorsunuz? Onlara iyi ya da kötü örnek olduğunuz yanlarınız neler? 2012’de bunlar arasında değiştirmeye çalışacağınız, daha iyi örnek olacağınız şeyler var mı?
 1. 10 sene sonraki hayatınızı hayal edin. Neredesiniz, neler yapıyorsunuz, hayatınızda kimler ve neler var? Nasıl görünüyorsunuz? Çocuklarınız nasıl? İlişkiniz ne durumda? Sonra düşünün: Hayalinizdeki gibi bir yaşantıya ulaşmak için şu an yaptıklarınız yeterli mi? Neleri değiştirmeniz lazım? Nelere aynen devam etmeniz? Yıllar çabuk geçiyor unutmayın. 2012 bu hayalin ilk senesi olsun! Buna göre adımlar atmaya başlayın…
 1. Çocuğunuz bir yetişkin olduğunda kalbinde taşıdığı değerleri, hayatta sergilediği duruşu nasıl olsun istiyorsunuz? Şimdiki aile düzeniniz, ebeveynlik tutum ve davranışlarınız bunu destekliyor mu?
 1. 2012’de daha az TV daha çok dinleme, konuşma, aile toplantı ve paylaşım saati…
 1. Hayatımızda o kadar çok bitmemiş iş biriktiriyoruz ki! Post-it’ler kafamızda bir yerlerde yapışık durumda bekliyor. Kendimizle; çocuklarımızla; işimizle ilgili…2012 bunları temizleme zamanı. Hepsini tekrar gözden geçirip, yapmak istediklerinizi belirleyip adımlarını planlayın. Diğerlerini ise atın gitsin. Rahatlayın. Zaten o post-it orada ne kadardır duruyordu kimbilir? Muhtemelen işin zamanı bile geçmiştir… Evinizde de fazlalıklardan, biriktirilen ve kullanılmayan eşyalardan kurtulun. Yaşasın yeni yıl; yaşasın yenilenme, rahatlama, ferahlama!
 1. Çocuklarınızla nasıl konuşuyorsunuz? Genelde ne yapacağını söyleyen, direktif veren tonlarda mı? Yoksa karşınızda sizden farklı bir birey olduğunu farkederek mi? İletişim her şeyin başı.Küçüklükten itibaren kuracağınız bu bağ ne kadar güçlü olursa, ergenlikte ve sonrasında yetişkin olduklarında çatışmalar, anlaşmazlıklar o kadar daha kolay yönetilebilir olacaktır. Onun gözünden bakarak, onu anlayarak ve durumları bu çerçeveden de görerek konuşun. 2012’de daha çok sorun, dinleyin, anlayın, anlatın... İletişim bu demek!
 1. Anneler; taşıyabileceğinizden çok daha fazla yükü sırtlarınıza alıp; sonra onların altında ezildiğinizin farkında mısınız? Zamanın yetemez olması, stresin artması da cabası. Lütfen iş listelerinize tekrar bakın: Neleri kesinlikle siz yapmalısınız, neler başkalarına - özellikle eşe ve çocuklara - devredilebilir ve neler yapılmasa da olur? Destek istemek kötü bir şey değil. Bu kadar güçlü olmak zorunda değilsiniz! Üstelik böyle olursa; gerçekten yapmak istediklerinize daha iyi odaklanabilirsiniz.
 1. 2012 rutin sağlık kontrolleri takvimini şimdiden oluşturun. Yoksa o randevular biraz zor alınıyor biliyorum…Hem kendimiz hem de çocuklarımız için bunu yapmalı; sağlımıza dikkat etmeliyiz. Onların yanında uzun süre koşabilmek ve bu anlamda da onlara örnek olabilmek için.
 1. Okulda çocuklar her dönem karne alıyor. İşte performans değerlendirmesi yapılıyor. Peki ebeveynlikle ilgili değerlendirme neden yapılmıyor? Üstelik bu; hayattaki en önemli rolümüzken! Bence 360 derece bir ebeveynlik değerlendirmesine her zaman ihtiyaç var. Gözünüzü kulağınızı açın; sorun, dinleyin, geri bildirim isteyin ki 2012’de nasıl bir ebeveyn olmanız gerektiğini iyice anlayın!
 1. Bugüne kadar ebeveynlikle, çocuk yetiştirmekle veya kişisel gelişimle ilgili bunun gibi kimbilir neler okudunuz. Asıl fark yaratan bunları okumak değil, sizin sonrasında attığınız adımlar. Hayatınıza getirdiğiniz değişiklikler…Yoksa okunup kenarda kalmasının anlamı ne? Bu maddeler de lütfen bu kategoriye girmesin. O yüzden; aksiyon, aksiyon, aksiyon! Bir manifesto okudum; hayatım değiştiJ diyebilsek ne güzel olur…
 1. Mükemmel nedir? “Kime göre; neye göre?” diye sormak lazım değil mi? Çocuklarımızla ilgili olan her konuda elbette en mükemmelini yapmaya çalışıyoruz. Ancak “süpermen” olmaya çalışmanın da bir anlamı yok. Kendi mükemmelinizi tanımlayın ve bunu olmaya çalışın. Olduğunuzda da gözünüz dışarda olmasın; daha ne var diye…Basitçe mutlu olunJ
 1. Özgüveni yüksek çocuklar yetiştirmek için….Sevildiğini ve değerli olduğunu her zaman ona hissettirin. Sözlerinizle -iyi ya da kötü- onu etiketlemeyin. Onunla ilgili beklentilerinizin kaynağını bilin. Kendi açıklarınızı kapatmak için çocuklarınızı kullanmayın. Duygularını anlayıp sahip çıkın. Tüm bunlar onu güçlü hissettirecektir…
 1. 2012’de ebeveynlikle ilgili kutlayacağınız özel günler hangileri? Sadece anneler ve babalar günü mü? Çocuklarınızın doğumgünü sizin de ebeveynlik miladınız; bu günleri böyle de kutlayın! Aslında her gün -sadece çocuklarımız olduğu için- bile; onların gözlerinin içine bakıp şükredip, kutlanmaya değer!
 1. Ağaç yaşken eğilir; ne ekersen onu biçersin sözleri sizin için bir anlam ifade ediyor mu? Çocuklar büyüyor; zaman hızla geçiyor. Ebeveynlikle ilgili yapmamız gerekenleri acilen hayata geçirmeliyiz. O halde haydi;

              1.NİYET: Hangi alanlarda; ne yapmak istediğinize karar verin.
              2.GAYRET: Bu konularda adımlar atın
              3.MUVAFFAKİYET: Mutlu son

 1. 2012’de çocuklarınıza daha bilinçli “evet” ve “hayır” deyin. Hangi konuda, neden, onlara ne katmak için dediğinizi bilin. Pozitif disiplin için “evet” ve “hayır”larınızı gözden geçirin. “Evet” demek daha kolay ama “hayır” demek de o kadar kötü değil! Üstelik onlara hayatta hayır demeyi öğretmek için de önemli. Akran baskısına, uygun olmayan bir davranış teklifine, uzatılan sigaraya veya uyuşturucuya hayır diyebilmeleri için…Üzerlerine gereksiz yükler almamaları, insanlara gerektiğinde hayır diyebilmeleri için. Hayır derken veya bu cevabı aldıklarında duygularını yönetmeyi öğrenmeleri için…
 1. Bebekken ilk emmeye başlamasını, gazını, kakasını takip ettik…Sonra emekleme ve adım atmasını kaçırmamaya çalıştık. Okulda neler yaptığını, derslerini, ödevlerini yakalamaya gayret ettik. Sivilceler çıkmaya başladı mı diye görmeye çalıştık…Boyunun neremize geldiğini ölçmeye…Evden uçup ne zaman gideceğini düşünmeye… Tüm bu zaman içinde yeter ki tek bir şeyi her zaman görmeyi atlamayalım…Gözlerindeki pırıltı ve o karşılıksız sevgiyi…
 1. Ebeveynlik hayattaki en mucizevi tecrübelerden birisi. Çocuk sahibi olmak eşi olmayan bir duygu. Bunu hiçbir zaman unutmayın. 2012’ de de eminim zorluklar, problemler olacak hayatımızda. Yeter ki aşılabilecek şeyler olsun. Her zaman ailenize, sahip olduklarınıza sarılın ve şükredin. Sahip olamadıklarınıza değil, sahip olduklarınıza odaklanıp güç bulun!
 1. Çocuklarınız elinizde boş bir tuval gibi…ve siz ebeveynleri olarak bir sanat eseri yaratmak için gerekli olan her şeye sahipsiniz. Siz ne kadar istediğiniz gibi bir ebeveyn olursanız, eseriniz de o kadar muhteşem olur. Ebeveyn olarak gelişime her zaman açık olun; stratejilerinizi oluşturun, adımlarınızı atın. 2012 sanat eserinizi taçlandırdığınız yıl olsun!

YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN!

Haber Arşivi

>> Garanti Bankası “İş – Özel Yaşam Dengesi” Atölye Çalışmaları 2. Yılında!

>> Sütaş “Babalar Günü” Seminerleri

>> Enerjisa “ Anneler Günü” Seminerleri

>> Denizbank “Lunch&Learn” Semineri

>> Ebebek Ev Sahipliğinde Blogger Annelerle “Süper Anne” Etkinliği

>> Yaşam Atölyesi- Kişisel Dönüşüm Danışmanlık Eğitimleri Devam Ediyor

>> E&E Group ile Sürdürdüğümüz İşbirliği 6. Yılında!

>> Chiesi İlaç Çalışan Ebeveyn Olmak” Semineri

>> Yaşam Atölyesi “Kişisel Dönüşüm Danışmanlık Eğitimi”

>> Üniversite Gençliğine Dokunan Bir Proje: Bugün Günlerden Yarın

>> Yaşam Atölyesi-Kişisel Dönüşüm Akademisi Sınıf Dersleri

>> Coca Cola Company “Çalışan Ebeveyn Olmak” Semineri

>> KPMG “Anne Odası”nı Açtık

>> Denizbank “Çalışan Anne Olmak” Semineri

>> BASF “Süper Ebeveyn Olmak” Seminerleri

>> Besan “Çalışan Ebeveyn Olmak” Seminerleri

>> Garanti Bankası Yöneticileri ile “İş – Özel Yaşam Dengesi” Atölye Çalışması

>> Garanti Bankası “İş – Özel Yaşam Dengesi” Canlı Yayın GARLIVE

>> Okan Üniversitesi “Kariyer ve Yaşam” Dersi 2. Senesinde!

>> KPMG Yöneticileri ile 2.“Koç Yönetici Olmak” Eğitimi

>> Denizbank “Çocuklarla İletişim Tüyoları” Semineri

>> Anne baba koçluğu çalışmaları AnyRole - Play işbirliğiyle şimdi de uygulamalı olarak yanınızda!

>> Denizbank “İşe Dönen Yeni Anneler” Semineri

>> “İşe Dönen Yeni Anneler” Programının İlkini Schneider Electric’te gerçekleştirdik!

>> LC Waikiki – Tema Mağazacılık Çalışanları ile 2.“Çalışan Ebeveyn Olmak” Semineri

>> LC Waikiki – Tema Mağazacılık Çalışanları ile “Çalışan Ebeveyn Olmak” Semineri

>> KPMG Yöneticileri ile “Koç Yönetici Olmak” Eğitimi

>> Okan Üniversitesi Kariyer Merkezi İşbirliği ile “Kariyer ve Yaşam” Dersi

>> Garanti Bankası Yöneticileri ile “Çalışan Ebeveyn Olarak Her İki İşte de Başarı” Atölye Çalışması

>> Buyrun Paylaşalım Programı’nda Okul-Aile-Çocuk Konusu

>> İpek Kağıt “10 Adımda Süper Ebeveynlik” Seminerleri

>> Otokar “Çocuk Yetiştirirken Disiplin ve Sınır Koyma Üzerine Stratejiler” Semineri

>> Schneider Electric “Çalışan Ebeveyn Olarak Her İki İşte de Başarı” Semineri

>> Yapı Kredi Genç Bankacı Adayları “Kişisel Liderlik ve Vizyon Belirleme” Eğitimi

>> Eureko Sigorta “Çalışan Ebeveyn Olarak Her İki İşte de Başarı” Semineri

>> Yapı Kredi “Heroes Club” Öğrencileri ile“Kişisel Vizyon Belirleme” Eğitimi

>> BASF “Çalışan Ebeveyn Olmak” Seminerleri

>> Anne baba karnesi

>> 2012 Ebeveynlik Manifestosu Semineri

>> 2012 EBEVEYNLİK MANİFESTOSU

>> Yapı Kredi Yönetici Adayları ile MAGIC programı

>> Finansbank’lı genç çalışanlar ile “Profesyonel Hayata İlk Adım Eğitimi”

>> Henkel “Çalışan Anne Olmak” Çalıştayı

>> Philips “Süper Anne” Semineri

>> Denizbank “Anneler Günü” Semineri

>> “Disiplin ve Sınır Koymak Üzerine Stratejiler” ile Deniz Akademi’deydik.

>> Finansbank’ta ebeveynlerle biraraya geldik.

>> Yapı Kredi Yönetici Adayları profesyonel hayata ilk adımlarını MAGIC programı ile attı!

>> Yapı Kredi-TEGV Çocuklarla İletişim Semineri

>> Yapı Kredi Bankası “Süper Anne” Çalıştayı

>> Ziraat Bankası “Anneler Günü” Semineri

>> Anne Bebek Dergisi 23 Nisan Etkinliği’nde Carousel Alışveriş Merkezi’ndeydik

>> Philips Avent Blogger Organizasyonunda annelerle buluştuk

>> 10 Adımda SÜPER Annelik!

>> T.C. GS Üniversitesi Galatasaray İlköğretim Okulu velileriyle 27 Mart’ta bir grup çalışması gerçekleştirdik

>> BÜMED Anne Baba Koçluğu Nisan Programı

>> 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü anneysen.com üyeleriyle beraber kutladık!

>> Yapı Kredi Bankası Liderlik Gelişim Programı çerçevesinde yönetici anne babalarla bir atölye çalışması gerçekleştirdik.

>> Denizbank Teftiş Kurulu uzman yardımcıları profesyonel hayata ilk adımlarını MAGIC programı ile attı!

>> Kriton Curi gönüllüleri ile emeklilik hayatında mutluluk ve denegeyi konuştuk.

>> Hedef 12 Dersanesi velileri ile ebeveynlik hayatımızı ve çocuklarla ilişkilerimizi sorguladık.

>> anneysen.com’ dayız.

>> Garanti Teknoloji yeni çalışanlarını iş hayatına MAGIC programı ile hazırladı!

>> Yapı Kredi anne baba koçluğu bölge seminerleri sona erdi.

>> Yapı Kredi anne baba koçluğu seminerlerini bölgelere taşıdı. İlk seminer için Bursa’daydık!

>> Siemens Sosyal Kulüp ile düzenlediğimiz ikinci seminerde “Babalar” ile buluştuk!

>> Covidien’de ebeveynlerle bir atölye çalışması gerçekleştirdik.

>> Garanti Teknoloji’de çalışan ebeveynler için bir seminer düzenledik.

>> Yapı Kredi ile bir ilki gerçekleştirdik: Babalar Günü’nde babalara özel seminer!

>> DHL’de gerçekleştirdiğimiz seminerde çalışma hayatı ve ebeveyn olmayı sorguladık.

>> Global Bilgi’de gerçekleştirdiğimiz seminerle Anneler Günü’nü farklı bir şekilde kutladık.

>> Eczacıbaşı Beiersdorf’ta annelerle bir atölye çalışması yaptık.

>> Eczacıbaşı Baxter’da ebeveynlerle biraraya geldik.

>> BÜMED Anne Baba Koçluğu Babalar Günü’ne Özel Grup Çalışması.

>> BÜMED Anne Baba Koçluğu Grup Çalışmaları Mayıs Programı

>> Garanti Factoring'de ebeveynlerle bir atölye çalışması yaptık

>> BÜMED Anne Baba Koçluğu Grup Çalışmaları Nisan Programı

>> 31 Mart 2009’da Turkcell Maltepe Plaza’daydık.

>> Tellcom’da ebeveynlerle biraraya geldik.

>> Yapı Kredi Bankacılık Akademisi’nin düzenlediği Akademi Seminerleri’nde 2. kez Yapı Kredi’li ebeveynlerle ...

>> Pfizer Ebeveyn Klübü ile 2. çalışmamızı 19 Mart 2009’da gerçekleştirdik.

>> LG Sağlınızı Düşünen Ürünler" Koleksiyonu ve LIFEFOCUS

>> Turkcell'li ebeveynlerle buluştuk.

>> BÜMED Anne Baba koçluğu grup çalışmaları MART programı.

>> 28 Şubat 2009 cumartesi günü e-bebek Kızıltoprak mağazasında anne babalarla buluştuk.

>> Pfizer Ebeveyn Klübü ile 19 şubat 2009’da “Suçlu Değil Güçlü Hisset”menin yollarını belirlediğimiz bir ...

>> LG - LIFEFOCUS İşbirliği

>> Yapı Kredi Bankacılık Akademisi’nin düzenlediği Akademi Seminerleri çerçevesinde 4 şubat 2009’da Yapı Kredi’li ebeveynlerle buluştuk.

>> Siemens Sosyal Kulüp ile düzenlediğimiz “Stresi Bırakın Enerjiyi Patlatın” çalışmasını 14 Ocak 2009’da ...

>> BÜMED’de anne baba koçluğu Şubat ayında 2 grup çalışmasıyla devam ediyor!

>> İster aylık tek bir çalışmaya isterseniz tüm programa katılın, olmak istediğiniz gibi bir ebeveyn olun…

>> Öfke krizlerine son! grup çalışması 26 Nisan'da e-bebek.com Çamlıca mağazasında.

>> e-bebek.com ile düzenlediğimiz çalışmaların ilki 26 Nisan saat 13:30'da

>> (KASDAV) - Merdivenköy Gönüllüleri'nin düzenlediği söyleşide hayatı daha dengeli ve mutlu yaşayabilmek üzerine

>> Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği ile ortak düzenlenen Anne Baba Koçluğu Grup Çalışmaları 8 nisan'da...

>> 23 Şubat cumartesi "Olmak istediğiniz gibi bir ebeveyn olun!" grup çalışması – Lilliput

>> Olmak İstediğiniz Gibi Bir Ebeveyn Olun! Anne Baba Koçluğu Grup Çalışmalarımıza Başladık!

 

Ne Dediler
Sitenizi yakından takip ediyorum. Çok şey kazandım. Arkadaşlarımla da paylaşıyorum. Bu seminere ilk defa katıldım. Daha sonraki seminerlerinizi de yakından takip etmeye çalışacağım. Çok teşekkür ederim.

Demet Güngör - Bebek.com seminer katılımcısı
Seminer sayesinde; eksik yönlerimin farkına vardım.

Sevgi Türker - Ziraat Bankası
Problemler ile ilgili verilen örnekler, çözümler ve yeni fikirler benim için çok yararlı oldu.

Füsun İnci - Yapı Kredi Bankası
LIFEFOCUS
youFOCUS
parentFOCUS
careerFOCUS
Koçluk
İletişim
info@lifefocus-tr.com

0 212 709 52 94
İçeriğin Tüm Hakkı LIFEFOCUS’ a aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır!