you focus
parent focus
career focus
image
Kurumlarda Anne Baba Koçluğu

Günümüzde yoğun iş temposu ve özel hayat arasında denge kurabilmek çoğu çalışanın ve dolayısıyla şirketin öncelikleri arasına girmeye başladı. Özellikle çocuk sahibi olanlar; anne baba olmanın getirdiği sorumluluklar ve baskıların iş performanslarını etkilememesi için büyük çaba gösteriyorlar. Diğer taraftan; evdeki problemlerin işe kolaylıkla yansıyabileceği kurumların da dikkatinden kaçmıyor. Böylece; çalışanın performansını yüksek tutmak için ailesiyle ilgili destekler vermek şirketler açısından kaçınılmaz oldu. Bu aynı zamanda şirket için, aklı evde kalmayan, verimli bir çalışan demek. Aynı şekilde çalışanın işe ve kuruma bağlılığını artıran bir faktör.

Kurumlarda çalışan ebeveynleri desteklemek amacıyla anne baba koçluğu yaklaşımıyla birçok çalışmalar yapılabilir. Şirket ve çalışanlarınızın ihtiyaçlarına özel geliştirilen programları interaktif seminer veya atölye çalışmaları ile iş ortamınıza getirebiliriz. Öğle tatili, iş sonrası, haftasonu gibi size uygun zaman dilimi ve sıklığında düzenlenecek bu çalışmaları isterseniz birebir koçluk seansları ile de destekleyebiliriz.

İşte ebeveynlik hayatı ve iş dünyasını uzlaştıracak anne baba koçluğu programlarından bazıları:

  1. Çalışan ebeveyn olmak... “İş, eş, çocuk ve ben” dengeniz nasıl?
  2. Yoğun iş temposu, anne/baba olmanın getirdiği sorumluluklar ve artan stresle başa çıkabilmek; yetmeyen zamanda her şeye yetişmek ne kadar mümkün?
  3. İşte zor durumlarla baş ediyorsunuz; peki ya evdeki inatlaşma ve çatışmalar?
  4. İşte performans hedefleriniz ve başarı kriterleriniz net. Peki ya aile hedefleriniz ve ebeveynliğe ait aksiyon planlarınız?
  5. Şirket kuralları ve süreçleri açık. Bunlara uyuyor, sonuçları ve yaptırımlarını biliyorsunuz. Peki ya aile kurallarınız? Çocuklarınız nasıl bir disiplin ortamı içindeler?
  6. İşte gayet profesyonel bir dil ve yapıcı iletişim içindesiniz. Peki ya çocuğunuzla iletişiminiz?
  7. Birikiminiz ve tecrübeniz ile kendine güvenen bir çalışansınız. Peki ya ebeveyn olarak da kendinize güveniyor ve özgüveni yüksek bir çocuk yetiştirebiliyor musunuz?
  8. Ekibinizle, yöneticinizle, iş arkadaşlarınızla takımsınız ve iyi bir takım olarak çalışmak için neler yapmanız gerektiğini biliyorsunuz? Eşinizle iyi bir takım mısınız? Çocuklarınız arası takım ruhunu nasıl destekliyorsunuz?
  9. “Süper” bir anne, “mükemmel” bir baba mı olmak istiyorsunuz? Çocuk yetiştirirken kendi mükemmelinizi belirlemek ve mutlu bir çalışan ebeveyn olmak için 10 adım!

 


Ne Dediler
İçerik olarak da, grup sinerjisi olarak da oldukça faydalıydı. Özellikle; kendi farkındalığımızı artırmaya yarayan, çemberin içinde farklı konularda ne düşündüğümüzü değerlendirdiğimiz bölüm.

Goncagül İçören – Pfizer Ebeveyn Klübü Başkanı
Yapı Kredi Bankacılık Akademisi ile konusunda uzmanlığıyla güven veren, gerekli beceri ve donanıma sahip, işinde ve özel yaşamında başarılı ve topluma değer katan sosyal sorumluluk bilincine sahip çalışanlar yetiştirmeyi hedeflemekteyiz. Yapı Kredi Bankacılık Akademisi çatısı altında uyguladığımız birçok eğitim yöntemlerinden biri de konusunda uzman ve tanınmış kişileri bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşmak üzere konuşmacı olarak davet ettiğimiz Akademi Seminerleridir. Sayın Figen Küçükkoner Kırca ile gerçekleştirdiğimiz seminerde çalışanlarımızın pek çoğunun aynı zamanda ebeveyn olduklarını göz önünde bulundurarak özgüveni yüksek çocuklar yetiştirmek için ebeveynlerin rol model olmasının etkilerinden ve öneminden bahsederek onları bu konularda da bilgilendirmeyi hedefledik. Seminer sonrasında katılımcılardan özel hayatlarında kullanabilecekleri pek çok bilgiyi edindiklerini belirten pek çok olumlu geribildirimler aldık.

Sanem Aytekin - Yapı Kredi Bankacılık Akademisi
Çok keyifli bir seminerdi. Çember egzersizi sırasında tüm konuşulanlar faydalıydı. Teşekkür ederiz.

Ayşe Naz Oral – Covidien İnsan Kaynakları Müdürü
İş-ev dengesinin önemi, zaman yönetimi ve bunların ileride bizim üzerimizde bırakacağı etkileri düşünmek yararlı oldu.

M. Bedri Barışkan - Yapı Kredi Bankası Liderlik Gelişim Programı Ebeveyn Koçluğu Modülü
Çok keyif aldım. Genellikle bilgili olduğumuzu düşünür ve bir başkasının bize annelik konusunda öğretebileceklerini küçümseriz. Ancak bu çalışma annelik etmek üzerine kendimizi tanımaya, anlamaya ve yönlendirmeye yönelik bir koçluk çalışmasıydı. Sonunda da bir yıldız karnesiyle ayrılmamız, bu kez çocuklarımıza değil de kendimize yıldız vermek için düşünmeye yöneltilmemiz de öğrendiklerimin sadece çalışma grubunda kalmamasını, günlük hayatıma adapte etmemi sağladı.  Pazar sabahımı bu çalışmaya ayırdığım için pişman değilim, burada geçirdiğim her dakikaya değdiğini düşünüyorum. Zaman kullanımı çok başarılıydı. Grupta farklı yaş gruplarından çocukları olan annelerle farklı deneyimleri de konuştuk, paylaştık. Deneyimler farklı olmasına rağmen moderasyon çok başarılıydı, Çok akıcı bir grup yönetimi yapıldı. Kutlarım.”

Özge Kanat - BÜMED workshop katılımcısı
Annenin direksiyonda olması gereğini ve her şeyi yönetebilme gücü olduğunu gördüm.

Ayşe Çolak - Yapı Kredi Bankası
LIFEFOCUS
youFOCUS
parentFOCUS
careerFOCUS
Koçluk
İletişim
info@lifefocus-tr.com

0 212 709 52 94
İçeriğin Tüm Hakkı LIFEFOCUS’ a aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır!