you focus
parent focus
career focus
image
MAGIC

Günümüzde eğitimden kariyere giden yol, bir diğer deyişle e2e (education-to-employment) büyük önem taşımaktadır. Kurumlar, artık öğrencilik yıllarında gençlere yatırım yapmaya başlamakta, potansiyel çalışanlarını, yürüttükleri projeler, yarışmalar ve sağladıkları staj imkanlarıyla belirlemeye çalışmaktadır.

Bu kadar yakınlaşmasına rağmen, iş ve okul hayatı, gençler için oldukça farklıdır. Okul yılları temelde belli sınavları kazanmaya ve meslek seçimine hazırlar. Meslek ile ilgili eğitimin alındığı üniversite ise daha çok teknik bilgi ve sosyalleşme imkanı verir. İş ortamı ise okul hayatından tamamen farklıdır ve kolay uyum sağlayıp başarılı olmak için birtakım davranış ve becerilerin kazanılması gerekir. Gençler bu becerilere ne kadar erken sahip olursa, kurum da bu yeni potansiyelleri performansa çevirip sonuç almakta o kadar hız kazanır. Dolayısıyla, bu süreçte verilecek destek, bireysel ve kurumsal başarı için büyük önem taşır.

MAGIC bunun için tasarlanmış özel bir programdır. Amacı; iş hayatına yeni adım atmış gençlerin, kendine özgü dinamikleri olan bu yeni ortama çabuk uyum sağlamalarına destek olmaktır. Bunun için gerekli yetkinlik ve becerileri kazandırabilmektir. Okul yılları boyunca alınan eğitimi tamamlayacak ve gençlere kendi kişisel farkındalıklarını artırıp gelişimlerini destekleyecek şekilde dizayn edilmiştir.

MAGIC, gençlere, kendilerini anlamak, kendi potansiyellerini keşfetmek, özsaygı ve özgüvenlerini artırmak için zaman ve ortam yaratır. Özellikle yeni başladıkları iş hayatında neye ulaşmak istediklerini ve bunun için neye ihtiyaçları olduğunu anlamalarına olanak tanır. Bu yolda ilerlemelerine rehberlik edecek yöntem ve araçları sunar.

MAGIC farklı modüllerden oluşan özel bir programdır. MAGIC eğitimini alan akredite koçlar tarafından verilir.

Programının yaratıcısı İngiliz Duncan Gee’nin okullarda gençlerle yaptığı çalışmalar MAGIC’in temelini oluşturmuştur. Bu çalışmaların büyük yararının görülmesi sonucunda bir program haline getirmiş ve daha yaygınlaştırmaya karar vermiştir. Bugün MAGIC İngiltere’de açık öğretim sistemi (Open College Network –OCN) tarafından da akredite edilmiştir. Duncan, halen İngiltere’nin önde gelen koçluk akademilerinden biri olan The Coaching Academy bünyesinde MAGIC programını uygulamaya ve “MAGIC coach”lar yetiştirmeye devam etmektedir.

İngiltere’de MAGIC ile ilgili yapılan araştırmalara katılan işverenler, MAGIC’e katılan gençlerin iş ortamında diğerlerine göre farklılaşan beceriler sergileyebildiğini gözlemlediklerini belirtmektedirler.

Program gençlerin iş ortamında başarı için ihtiyaç duyacakları aşağıdaki yetkinlik ve becerileri kazandırmayı hedefler:

 • Kendini anlamak ve potansiyelini ortaya çıkarabilmek
 • Aktif dinleyici olabilmek
 • İçten gelen motivasyon, heyecan ve adanmışlık
 • Değer kavramı ve önemini anlamak (kişisel, kurumsal değerler)
 • Kendini doğru ve net ifade edebilmek
 • Doğru hedef koyabilmek ve bunları yönetilebilir bölümlere ayırabilmek
 • Proaktif olabilmek
 • Güvenli iletişim kurabilmek
 • Tepki göstermek yerine doğru karşılığı verebilmek

Program aşağıdaki modülerden oluşur:

otivasyon                                         Motivasyon

ssertiveness                                   Güvenli davranış

oal Achievement                             Hedefe odaklanmak      

 I  nitiative                                             Proaktif olmak

onfident communication               İletişim

 

Kimler Katılmalı

 • Yeni mezunlar
 • İşe yeni girenler veya az tecrübeliler
 • Üniversite öğrencileri
 • Stajerler

Ne Dediler
Geleceğe dönük vizyon ve hedeflerin ortaya konulup aksiyon planını öğrendiğim aşama en faydalı bölümdü. Ayrıca kişisel olarak liderliği nasıl sağlayacağımız bölümünde de çok şey öğrendim. Gelecekte bize önemli katkıları olacak yol gösterici bir eğitimdi.

Anıl Göker – Yapı Kredi Bankası Yönetici Adayı Magic Programı
Tutum, davranış ve ilişkiler açısından bakış açımı genişletmem için yeni pencereler açtığını söyleyebilirim. Özellikle insan analiz etme ve kendimi tanımak adına değerlendirme kriterlerim yeniden şekillendi.

Zeliha Yılmaz - Denizbank Teftiş Grubu Magic Programı
Hayat kaygısı ve koşuşturması içerisinde kişisel gelişimimiz ile ilgili önemli şeyleri yapamıyoruz. Bu program sayesinde bazı şeyleri tekrar hatırladım. Motivasyon ve güvenli davranış bölümleri çok faydalıydı.

Furkan Arınık – Garanti Teknoloji Magic Programı
İş yaşamında nasıl ilişkiler kurmam gerektiğini ve nasıl davranmam gerektiğini görme şansım oldu.

Derviş Ünlü - Yapı Kredi Bankası Yönetici Adayı Magic Programı
Çok yararlı ve eğlenceli 2 gün geçirdim. Uzun zamandır ertelediğimi, durup düşünmediğimi farkettim, silkindim, kendime geldim.

Elçin Uğur - Garanti Teknoloji Magic Programı
LIFEFOCUS
youFOCUS
parentFOCUS
careerFOCUS
Koçluk
İletişim
info@lifefocus-tr.com

0 212 709 52 94
İçeriğin Tüm Hakkı LIFEFOCUS’ a aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır!