you focus
parent focus
career focus
image
myFocus

3. Güç Askerleri
 

Yemek yemek çoğu çocuk için eziyet, anne baba içinse yemek yedirmeye çalışmak daha büyük bir işkence haline gelebilir. Ya da her çocuğun belli dönemlerinde bu zorlukla karşılaşılabilir.

Yiğit, oldum olası yemekle arası çok iyi bir çocuk olmadı. Sanırım çok zorlandığımız zamanlardan birinde “güç askerleri” diye bir oyun icat ettik. Sonrasında eş dost çocukları üzerinde de başarıyla denediğimiz bu oyun aslında çocuğun yemeği biraz daha eğlenceli hale getirmesine yarıyor.

Biz oyunu şöyle oynuyorduk ama siz istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz:

Vücudumuzda bizim güçlü olmamızı sağlayan askerler var. Bu askerler yediğimiz yiyecekleri de alıp gitmelerini istediğimiz yerlere gidiyorlar.

Yiğit yediği yemekten bir kaşık alıyor ve o sırada komutan(yani ben) tok bir sesle soruyor: “Nereye gidelim?” Yiğit düşünüp cevap veriyor: “Bacaklara…koşmak için güç lazım!” Komutan askerlere bağırıyor: “Askerler! Bacaklara gidiyoruz, ileri!” Bu sırada Yiğit kaşığı ağzına alıyor ve çiğnemeye başlıyor, askerler de “dım dırı tıs, dım dırı tıs” marşı ile ve yürür gibi yaptığımız hareketler eşliğinde istenilen yere gidiyor. Tabii bu arada Yiğit ağzındakileri çiğniyor. Hatta “dım dırı tıs” lar çiğnemeyi hızlandırmak için hızlı hızlı söyleniyor. O kaşık bitiyor, başkası…”Nereye gidelim?  “ Gözlere…görmek için güç lazım!” “dım dırı tıs, dım dırı tıs!”  İyi bir komutan olmanız ve olayı olabildiğince dramatize etmeniz çok önemli!

Yemek bitene, ya da siz sıkılana kadar bu oyun devam ediyor. Hem yeme sorunu varsa, oyunla biraz hafifliyor, hem de vücudumuzu tanıyalım şeklinde güzel bir oyun oynanmış oluyor.

Önermesi bizden, denemesi sizden…

  1. Yiğit ile Birlikte Uydurduğumuz Masallar
  2. Eğlence Günü
  3. Güç Askerleri
  4. Bilmez Kurbağa

Ne Dediler
İçerik olarak da, grup sinerjisi olarak da oldukça faydalıydı. Özellikle; kendi farkındalığımızı artırmaya yarayan, çemberin içinde farklı konularda ne düşündüğümüzü değerlendirdiğimiz bölüm.

Goncagül İçören – Pfizer Ebeveyn Klübü Başkanı
Yapı Kredi Bankacılık Akademisi ile konusunda uzmanlığıyla güven veren, gerekli beceri ve donanıma sahip, işinde ve özel yaşamında başarılı ve topluma değer katan sosyal sorumluluk bilincine sahip çalışanlar yetiştirmeyi hedeflemekteyiz. Yapı Kredi Bankacılık Akademisi çatısı altında uyguladığımız birçok eğitim yöntemlerinden biri de konusunda uzman ve tanınmış kişileri bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşmak üzere konuşmacı olarak davet ettiğimiz Akademi Seminerleridir. Sayın Figen Küçükkoner Kırca ile gerçekleştirdiğimiz seminerde çalışanlarımızın pek çoğunun aynı zamanda ebeveyn olduklarını göz önünde bulundurarak özgüveni yüksek çocuklar yetiştirmek için ebeveynlerin rol model olmasının etkilerinden ve öneminden bahsederek onları bu konularda da bilgilendirmeyi hedefledik. Seminer sonrasında katılımcılardan özel hayatlarında kullanabilecekleri pek çok bilgiyi edindiklerini belirten pek çok olumlu geribildirimler aldık.

Sanem Aytekin - Yapı Kredi Bankacılık Akademisi
Çok keyifli bir seminerdi. Çember egzersizi sırasında tüm konuşulanlar faydalıydı. Teşekkür ederiz.

Ayşe Naz Oral – Covidien İnsan Kaynakları Müdürü
İş-ev dengesinin önemi, zaman yönetimi ve bunların ileride bizim üzerimizde bırakacağı etkileri düşünmek yararlı oldu.

M. Bedri Barışkan - Yapı Kredi Bankası Liderlik Gelişim Programı Ebeveyn Koçluğu Modülü
Çok keyif aldım. Genellikle bilgili olduğumuzu düşünür ve bir başkasının bize annelik konusunda öğretebileceklerini küçümseriz. Ancak bu çalışma annelik etmek üzerine kendimizi tanımaya, anlamaya ve yönlendirmeye yönelik bir koçluk çalışmasıydı. Sonunda da bir yıldız karnesiyle ayrılmamız, bu kez çocuklarımıza değil de kendimize yıldız vermek için düşünmeye yöneltilmemiz de öğrendiklerimin sadece çalışma grubunda kalmamasını, günlük hayatıma adapte etmemi sağladı.  Pazar sabahımı bu çalışmaya ayırdığım için pişman değilim, burada geçirdiğim her dakikaya değdiğini düşünüyorum. Zaman kullanımı çok başarılıydı. Grupta farklı yaş gruplarından çocukları olan annelerle farklı deneyimleri de konuştuk, paylaştık. Deneyimler farklı olmasına rağmen moderasyon çok başarılıydı, Çok akıcı bir grup yönetimi yapıldı. Kutlarım.”

Özge Kanat - BÜMED workshop katılımcısı
Annenin direksiyonda olması gereğini ve her şeyi yönetebilme gücü olduğunu gördüm.

Ayşe Çolak - Yapı Kredi Bankası
LIFEFOCUS
youFOCUS
parentFOCUS
careerFOCUS
Koçluk
İletişim
info@lifefocus-tr.com

0 212 709 52 94
İçeriğin Tüm Hakkı LIFEFOCUS’ a aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır!