you focus
parent focus
career focus
image
myFocus

4. Bilmez Kurbağa
 

Bence her çocuğun bir kuklası, her annenin veya babanın da kukla oynatma tecrübesi olmalı!

Bizim kuklamız da yeşil sevimli bir kurbağa olan “Bilmez.” Hayatımızda bu kadar yer tutacağını düşünmeden aldığım bir hediyeydi “Bilmez.” Elime takıp oynatmaya başladığımda yazdığım senaryo hiç birşeyi bilmemesi ve Yiğit’e sormasıydı. İşi daha eğlenceli hale getirmek için söylenenleri de yanlış anlamaya başladı. Böylece Yiğit’in hem ona sorular sormak veya cevaplar vermek için uğraşacağı bir arkadaşı hem de komikliklerine güldüğü bir eğlence haline geldi. Bu yıllardır devam ediyor. Birlikte geçirmek istediğimiz güzel bir vakit olursa Yiğit hemen “Anne Bilmez oynatsana” diyebiliyor. İçerik tabii ki benim o günkü yaratıcılığıma ve mizah gücüme kalmış. Hatta havamdaysam bazen Bilmez’e arkadaşlar da eşlik ediyor.

Kukla oynatmak çocuğunuzla iletişiminize katkıda bulunacak bir aktivite. En azından benim için böyle oldu. Hem güzel bir oyun oynamış, eğlenceli vakit geçirmiş olduk hem de sorularla, cevaplarla, birşeyleri anlatmaya öğretmeye yarayan bir araç oldu. Hatta bazen Yiğit’in doğrudan cevaplamadığı soruları, Bilmez sorunca etkisi farklı olabildi. Ya da vermek istediğim mesajları Bilmez söyleyebildi.

Her şeyde olduğu gibi bunda da yaratıcılığın sınırı yok. Haydi siz de bir kukla edinin ve içinizdeki usta kuklacıyı çocuğunuzla beraber keşfedin!

  1. Yiğit ile Birlikte Uydurduğumuz Masallar
  2. Eğlence Günü
  3. Güç Askerleri
  4. Bilmez Kurbağa

Ne Dediler
İçerik olarak da, grup sinerjisi olarak da oldukça faydalıydı. Özellikle; kendi farkındalığımızı artırmaya yarayan, çemberin içinde farklı konularda ne düşündüğümüzü değerlendirdiğimiz bölüm.

Goncagül İçören – Pfizer Ebeveyn Klübü Başkanı
Yapı Kredi Bankacılık Akademisi ile konusunda uzmanlığıyla güven veren, gerekli beceri ve donanıma sahip, işinde ve özel yaşamında başarılı ve topluma değer katan sosyal sorumluluk bilincine sahip çalışanlar yetiştirmeyi hedeflemekteyiz. Yapı Kredi Bankacılık Akademisi çatısı altında uyguladığımız birçok eğitim yöntemlerinden biri de konusunda uzman ve tanınmış kişileri bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşmak üzere konuşmacı olarak davet ettiğimiz Akademi Seminerleridir. Sayın Figen Küçükkoner Kırca ile gerçekleştirdiğimiz seminerde çalışanlarımızın pek çoğunun aynı zamanda ebeveyn olduklarını göz önünde bulundurarak özgüveni yüksek çocuklar yetiştirmek için ebeveynlerin rol model olmasının etkilerinden ve öneminden bahsederek onları bu konularda da bilgilendirmeyi hedefledik. Seminer sonrasında katılımcılardan özel hayatlarında kullanabilecekleri pek çok bilgiyi edindiklerini belirten pek çok olumlu geribildirimler aldık.

Sanem Aytekin - Yapı Kredi Bankacılık Akademisi
Çok keyifli bir seminerdi. Çember egzersizi sırasında tüm konuşulanlar faydalıydı. Teşekkür ederiz.

Ayşe Naz Oral – Covidien İnsan Kaynakları Müdürü
İş-ev dengesinin önemi, zaman yönetimi ve bunların ileride bizim üzerimizde bırakacağı etkileri düşünmek yararlı oldu.

M. Bedri Barışkan - Yapı Kredi Bankası Liderlik Gelişim Programı Ebeveyn Koçluğu Modülü
Çok keyif aldım. Genellikle bilgili olduğumuzu düşünür ve bir başkasının bize annelik konusunda öğretebileceklerini küçümseriz. Ancak bu çalışma annelik etmek üzerine kendimizi tanımaya, anlamaya ve yönlendirmeye yönelik bir koçluk çalışmasıydı. Sonunda da bir yıldız karnesiyle ayrılmamız, bu kez çocuklarımıza değil de kendimize yıldız vermek için düşünmeye yöneltilmemiz de öğrendiklerimin sadece çalışma grubunda kalmamasını, günlük hayatıma adapte etmemi sağladı.  Pazar sabahımı bu çalışmaya ayırdığım için pişman değilim, burada geçirdiğim her dakikaya değdiğini düşünüyorum. Zaman kullanımı çok başarılıydı. Grupta farklı yaş gruplarından çocukları olan annelerle farklı deneyimleri de konuştuk, paylaştık. Deneyimler farklı olmasına rağmen moderasyon çok başarılıydı, Çok akıcı bir grup yönetimi yapıldı. Kutlarım.”

Özge Kanat - BÜMED workshop katılımcısı
Annenin direksiyonda olması gereğini ve her şeyi yönetebilme gücü olduğunu gördüm.

Ayşe Çolak - Yapı Kredi Bankası
LIFEFOCUS
youFOCUS
parentFOCUS
careerFOCUS
Koçluk
İletişim
info@lifefocus-tr.com

0 212 709 52 94
İçeriğin Tüm Hakkı LIFEFOCUS’ a aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır!