parentFOCUS

Bireysel

Anne baba olmak hayatta karşılaşılacak en zor işlerden biri, ama bu işi yerine getirmek için gidilebilecek bir okul yok! Ebeveyn olmak büyük bir sorumluluk ve maalesef çocuklar kullanım kılavuzları ile hayata gelmiyorlar!

Anne babalar yorgun, stresli, doğru şeylere doğru zamanı ayıramaz bir haldeyse, bundan en büyük zararı tüm aile görür. Aksine enerji dolu, motive ve kendilerine güvenen bir şekilde davranıyorsa da bu tüm ailenin menfaatinedir. Ebeveynler herkesin ihtiyacını kendilerininkilerin üzerinde görmeye ve karşılamaya çalışır.

Peki ama onların ihtiyaçlarının kim farkına varacak?

Anne-baba koçluğu, ebeveynlere destek olan yeni ve modern bir yaklaşımdır. Anne babaları kontrolün kendilerinde olduğunu hatırlatan, bunu çözüm odaklı ve olumlu bir bakış açısıyla yapan bir koçluk türüdür. Anne-baba koçluğunu farklı kılan, öncelikle anne ve babanın bir birey olarak kendisine odaklanması ve onların bir ebeveyn olarak gelişimine destek sağlamasıdır. Bunun ardından ise ebeveynin çocuğu ile arasındaki ilişkiye eğilir.

Dolayısıyla anne baba koçluğu “nasıl iyi bir ebeveyn olurum?” sorusuna standart cevaplar üreten bir hizmet, bunların anlatıldığı didaktik bir eğitim değildir. “BEN nasıl bir anne/baba olmak istiyorum?” sorusunun cevabını bulmaya ve uygulamaya destek veren bir süreçtir. Ebeveyn olmayı hayatlarının büyük ve önemli bir parçası olarak gören ama bunu bir yük değil bir keyif haline getirmek isteyenler içindir.

Anne-baba koçluğunun sağladığı en önemli değer, ebeveynlere, aile hayatlarına bakışlarını tekrar gözden geçirme fırsatı vermesidir. Sağlam ilişkiler mutlu aile hayatının temelini oluşturur. Ebeveynler bazen anne-baba olmanın işlevsel gerekleri ve görevleri ile o kadar meşgul olur ki bu ilişkinin üzerinde oturduğu sevgi, anlayış, iletişim gibi temel kavramları bir kenara koyarlar. Tüm diğer ilişkiler gibi iyi bir ebeveyn çocuk ilişkisi de kendiliğinden oluşmaz, yatırım yapılması gerekir ve ancak bu şekilde gelişir.

Tüm bunların yanında günümüz şartları ebeveyn olmayı daha da zorlaştırıyor Anne babalar yeterince iyi olamamak, suçluluk, endişe gibi birçok duygunun karmaşası içinde yaşıyorlar. Buna çare olarak başvurdukları birçok yerde çözüm ve tavsiyeler arıyorlar.

Ancak gerçek şu ki; kendinizi ve çocuğunuzu sizden daha iyi kimse tanıyamaz!

İşte anne baba koçluğunun çıkış noktası budur: Ebeveyn olarak hayatınızın uzmanı sizsiniz. Dolayısıyla, kendi durumunuzu tespit edecek, değerlendirecek ve öneri geliştirecek sizsiniz! Anne baba koçluğu bu sürece destek olur. Çocuğunuz ve kendinize uygun olan stili bulup çıkarmanız için sizi cesaretlendirir. Neyin işleyip neyin işlemeyeceğini, önünüze çıkabilecek engelleri ve nasıl aşabileceğinizi keşfetmenize yardımcı olur. Sonuçta amaç, ebeveyn ve çocuk arasındaki bağları güçlendirmek, ilişkileri zenginleştirmek ve sürtüşmeleri azaltmaktır. Anne baba koçluğu, en iyi ebeveyn olma yolunu kendilerince tanımlayan ve uygulayan, buna önem veren, dengeli ve mutlu bir hayata ulaşmak isteyen ana babalarla sonuca ulaşır. Unutmayalım ki mutlu ve kendine güvenen çocuklar yetiştirmenin en temel yolu çocuğu yetiştiren ebeveynin mutlu ve huzurlu bir hayat yaşıyor olmasından geçer.

Eğer tüm bunlar size anlamlı geliyorsa ve anne baba olarak şu an bulunduğunuz yerden olmak istediğiniz yere doğru bir ebeveynlik yolculuğuna hazırsanız doğru yerdesiniz! Ayrıca stresinizi azaltmak ve enerjinizi artırmak da amacımız. Suçluluk ve yetersizlik duygularından kurtulmak, aile hayatınızı keyifle yaşayan ebeveynler haline gelmek için anne baba koçluğu ile tanışmanız gerek!

Detayları konuşmak ve sorularınıza cevap bulmak için; aramanız ve tanışma görüşmesi randevusu almanız yeterli.