Bireysel olarak koçluktan nasıl faydalanabilirsiniz?

Bireysel

Nasıl bir hayat yaşadığımızı hiç düşündünüz mü? Ya da hayatı nasıl yaşadığımızı?

Günümüz dünyasında yaşamak aslında birçok açıdan zor. Yoğun yaşıyoruz hayatı. Çok fazla saat ve oldukça rekabetçi ortamlarda çalışıyoruz. Teknoloji hem bize kolaylıklar sunuyor, işimizi kolaylaştırıyor, hem de takip etmek ve yetişmek için bizi zorluyor. Medya birçok şeyi ayağımıza getiriyor ama bazen keşke haberim olmasaydı diyebiliyoruz. Teknoloji ve medya sayesinde çok şey öğreniyor, öğrendiklerimizi yakalamak ve uygulamak için daha fazla çabalar hale geliyoruz. Dahası inanılmaz hız gerekiyor artık hayatımızda. Hem hızlı olabilmek hem de hızı yönetebilmek. Çünkü hız demek aynı zamanda değişim demek. Her şey hızlı değişiyor, görüyoruz, yaşıyoruz ve ayakta kalmak için bu değişime hızla uymamız gerekiyor. Ama halen 24 saatimiz var…Üstelik başka bir sürü de rolümüz: eşiz, sevgiliyiz, anneyiz, babayız, çocuğuz, abiyiz, ablayız, kardeşiz, arkadaşız, astız, üstüz…Ya bu rollerin gerekleri? Hiçbir şeye yetişemediğimizi düşünüyoruz. Önceliklerimizi ayrıştıramıyoruz. Stres seviyemizi artırarak koşuyoruz, koşuyoruz…

Nefes alamaz hale geliyoruz. Patlama noktasına yaklaştığımızı hissediyoruz. Bazılarımız bundan memnun gibi gözüküyor, fark etmiyor, yoluna devam ediyor. Bazılarımız ise bunu içinde rahatsızlık olarak hissediyor. Bazılarımız için bir kriz duvarına çarpmak her şeyi değiştiriyor.

Bu tempoda giderken birisinin bize “Dur!”, “Yavaşla!” demesini bekliyoruz belki. Ancak böyle hayatımıza dengeyi, dinginliği geri getirebileceğimizi düşünüyoruz. Bir desteğe ihtiyaç duyuyoruz. Ama nasıl bir destek?

Eskiden büyük aileler varmış, şimdi ise ancak çekirdek olabiliyoruz. Ailemiz hep iyiliğimizi düşünüyor, tarafsız olamıyor, bizi riskli gördüğü yerlere çok göndermek istemiyor. “Hayırlısı olsun!” da kalıyor her şey. Arkadaşlar, zaten aynı çember içinde birlikte koştuğumuzdan belki, değişik bir bakış açısı getiremiyor. “Çekip gideceksin buralardan!” da bitiyor her şey.

Oysa bizim, aynı yeni yürüme öğrenen bir çocuğun elinden tuttuğumuz gibi bir desteğe ihtiyacımız var. Yanımızda olduğunu hissettiğimiz, bize güvenen, yapacağımıza inanan ve bunun için yardıma hazır. Bizi kimseyle kıyaslamayan, olduğumuz gibi kabul eden. Önyargı taşımadan bize yaklaşan ve bizi yönlendirmeyen.

İşte günümüz hayatının bu ihtiyaçlarına “koçluk” görece yeni bir meslek olarak karşılık verebiliyor. “Koçlar” da bu profesyonel yaklaşımı sergileyen kişiler olarak yer alıyor.

Ben de koçunuz olarak size bu desteği vermeye hazırım. Odak noktamız “siz” olacaksınız. Neyse getirmek istediğiniz hayatınıza, bunun için birlikte çalışacağız. Temel olarak “duracak, düşüneceksiniz!” Sorgulayacaksınız. Farkına varacaksınız. Bundan sonra daha dengeli ve mutlu bir hayata sahip olmak, hedeflerinize erişmek ve sorunlarınızı aşabilmek için atmanız gereken adımlar varsa bu yönde kararlar alacak ve uygulayacaksınız. Bunların hepsini siz yapacaksınız.

Bunları yapabilmek için benim elimde sihirli değnek yok tabii ki! Ben sadece size odaklanacak, sizi dinleyecek, gözleyecek ve izin verdiğiniz ölçüde size yansıtacağım. Sorular soracağım. Belki gerektiğinde başka teknikler, yöntemler de kullanacağım. Ama asıl işi siz yapacaksınız. Ne kötü değil mi, bunca işin arasına yeni birisi daha eklendi. Bu yüzden, istekli ve gayretli olmanız çok önemli. Bir düşünün, kendinize odaklanmaktan daha önemli ne işiniz var? Siz olmazsanız hayatınızda başka ne olabilir?

Şunu da unutmamak gerekir ki; koçluk sağlıklı bireylerle ve bugünden geleceğe yönelik olarak çalışan bir süreçtir. Bu anlamda terapiden ayrılık gösterir.

Eğer buraya kadar söylediklerim sizin için bir anlam ifade ediyorsa koçunuz olmaktan mutluluk duyarım. Koçluk hizmetini birebir seanslarla yürütüyoruz. Ne sıklıkla yapılacağı, ne kadar süreceği sizin getireceğiniz gündeme ve ihtiyaçlarınıza göre değişir.

Daha detaylı görüşmek, aklınızdaki diğer sorulara cevap bulmak ve koçluğu deneyimlemek isterseniz aramanız ve randevu almanız yeterli.

leader focus
01
Bireysel lider / yönetici koçluğu hakkında daha detaylı bilgi için...
DETAYLI BİLGİ
parent focus
02
Bireysel anne baba koçluğu hakkında daha detaylı bilgi için...
DETAYLI BİLGİ
career focus
03
Bireysel kariyer koçluğu hakkında daha detaylı bilgi için...
DETAYLI BİLGİ